יחי ההבדל הקטן..תן

אתם שמים לב שיש בעולם הזה יותר מדי דברים שבאמת נורא מזכירים אחד את השני, אבל לחלוטין שונים בכל צורה אפשרית? וזה קורה פשוט בכל התחומים ובכל העולמות!


מה למשל? או ווה, יש הרבה מאוד משלים כאלו... ניקח אבל את הפשוטים כדוגמא:


1. רגשות לעומת אמוציות:

אז... אני מניחה שכולכם מכירים את המושגים הנ"ל מהחיים האישיים שלכם; אבל, האם כולכם יודעים בודאות מה כל אחת מהמילים הללו אומרת, או מה המשמעות האמיתית שלה? אני בספק...


רגש- תופעה פנימית שמתרחשת באיזור החזה-בטן עליונה ולפעמים אפילו מתפשטת לחלקים נוספים בגוף. זהו בעצם משהו שאנו לא יכולים באמת לראות, אבל אנחנו בהחלט יכולים לחוש ואף להקרין על אנשים אחרים מסביבנו. זוהי בעצם תופעה טבעית לחלוטין אשר מקורה באינסטינקטים הכי בסיסיים שלנו ופעילותה של המערכת העיצבית-כימית שלנו.


אמוציה- לא הרבה יודעים, אבל זוהי מילה לועזית ולא עיברית. המילה העיברית לאמוציה תהיה: תגובה ריגשית. כשמה כן היא, האמוציה היא בעצם התופעת לוואי החיצונית המופעלת בעקבות הרגשות הפנימיים שלנו בשילוב עם המודעות העצמית והסביבתית שלנו.

את האמוציות שלנו אנחנו יכולים לכוון, לתקן ולנווט בכל צורה שאנחנו רק נרצה, במידה ונפתח את המודעות העצמית והסביבתית שלנו. כן כן, אנחנו יכולים לשלוט במלוא המובן בצורה שבה אנחנו מגיבים בעולם, אם אנחנו רק נדע את הבסיס והמקור לכל תגובה שלנו.2. אהבה לעומת התאהבות:

אתם בודאי תופתעו לגלות שבשתי המילים הללו ניתן לבצע שימוש נרחב מאוד, בכל סוג של מערכת יחסים שהיא ולא רק. אנחנו יכולים לאהוב או להיות מאוהבים בכל דבר שהוא בעולם הזה, אפילו חפץ.


אהבה- העיקרון של הנתינה למען; כל דבר שהוא לא האני האישי שלנו, כלומר האגו.

כאשר אנחנו אוהבים דבר מה, אנחנו נעשה הכל כדי שלדבר הזה יהיה טוב ולא בהכרח כי יכול לצאת לנו מזה משהו בעתיד הקרוב או הרחוק. זה יכול להיות כלפיי בני אדם, בעלי חיים וכן, גם חפצים.

אם אנחנו אוהבים לדוגמא חפץ כלשהו, אנחנו נרצה לשמר אותו לשנים ארוכות; לכן אנחנו גם ננקה אותו, נתחזק אותו וכל מה שנדרש על מנת שהבלאי הטבעי שלו לא יזיק לו יותר מדי.

כנ"ל גם לגביי אנשים ובעלי חיים: כאשר אנחנו אוהבים בן אדם או בעל חיים, אנחנו נדאג לו ונשמור עליו, נרצה לתת לו או לה כל מה שנדרש על מנת שהוא או היא יוכלו להמשיך לחיות ולהתקיים, גם אם זה בלעדינו וגם אם זה אומר רחוק מאיתנו.


התאהבות- העיקרון הזה מאוד מאוד דומה ומזכיר את המושג אהבה, אבל הוא שונה בתכלית שלו.

ההתאהבות היא בעצם התחושה הנוראה שאנו מקבלים כאשר אנחנו "זקוקים" למשהו.

בדומה לעקרון האהבה, ההתאהבות יכולה להופיע כלפיי בני אדם, בעלי חיים וגם חפצים. אבל, יחד עם זאת המהות של העקרון הזה היא שונה בכך שלעומת האהבה שבה אנחנו נתונים מעצמנו ללא אינטרס אישי, הרי שההתאהבות גורמת לנו לפעול ולעשות דברים מתוך מטרה אגואיסטית של "לשמר" את האדם, החייה או החפץ בחיים שלנו לאורך שנים קדימה כי בלעדיי זה, אנחנו חושבים\מרגישים שאנחנו לא נוכל לחיות ולהתקיים בכלל.

במילים פשוטות, ההתאהבות היא בעצם מצב אגואיסטי-דמיוני, שבו הבן אדם שחש את ההתאהבות יוצר לעצמו מעין "מציאות מדומה" ואף מוכן ללכת על פעולות קיצוניות מתוך הרצון לחיות בה.

עיקרון מאוד אגואיסטי, כבר אמרתי?


3. חיובי לעומת חיוני:


במהלך תקופת הקורונה כולנו נחשפנו המון למושג "עובד חיוני", או "מקצוע חיוני" ועוד. אבל, לאורך כל החיים אנחנו כל הזמן נחפשים לבקשה של בני האדם מסביב, להיות יותר "חיוביים".

אז מה לעזאזל זה אומר, ומה ההבדל העצום בניהם?


חיובי- המושג הזה יכול להיות מאוד מבלבל, אם להגיד את הדברים תכלס. הרי המושג "חיובי" יכול לבוא בשימוש בתור אישור לדבר מה או הסכמה, זה גם יכול לבוא בשימוש בתור מושג לתיאור סיטואציה מסויימת או רגש, אבל בשורה התחתונה כל מה שהמושג הזה בא להציג הוא בהכרח יהיה ההיפף משלילה ובמילים אפילו יותר פשוטות זו המילה שבאה לתאר דבר מה, כטוב.

אם אנחנו מדברים על תיאור אופי או התנהגות אישית של בן אדם, הרי שהבקשה "להיות יותר חיובי" בעצם רומזת לבן אדם ללמוד ליצור עולם שבו הוא מרגיש יותר טוב.


חיוני- או בהכי פשוט שלו: נדרש. אם אנחנו מדברים על מקצוע חיוני, אנחנו בהכרח נתכוון למקצועות שבהם יש ביקוש נרחב מאוד עבור מרבית האוכלוסיה כמו רפואה למזל. אם אנחנו מדברים על מאכל חיוני, הרי שאנחנו בהכרח נתכוון למאכלים שבלעדיהם התפקוד של הגוף שלנו יהיה פחות יעיל וטוב.

באופן כללי, החיוניות היא בעצם הצורך הבסיסי של יצורים חיים במשהו מסויים. וכן, בן אדם גם הוא יכול להיות חיוני במצבים מסויימים, אבל זה תלוי מאוד בבן אדם.


אז אחרי שאני בעצמי הבנתי והתחלתי להבחין באופן שוטף בכל ההבדלים הללו, אני רוצה להגיד שזה ללא ספק היה גילוי חשוב מאוד עבורי ועבור החיים העתידיים שלי.

כן, לדעת את המשמעות הנכונה של המונחים בחיים יכולה בהחלט להוביל אותנו למקומות טובים יותר ולאפשר לנו להצליח להגיע מהר יותר למטרות הרצויות.


13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול